Разлика помеѓу преработките на „Базалт“

Додадени 15 бајти ,  пред 13 години
с
robot Dodaje: is:Basalt
с
с (robot Dodaje: is:Basalt)
'''Базалт''' е општа [[вулкан]]ска мрка [[карпа]] која е многу тврда, потврда е од [[гранит]]от. Базалтот го сочинува дното на длабоките мориња и служи како многу добар градежен материјал, особено за градење на патишта.
{{геол-никулец}}[[Категорија:минерали]]
 
[[an:Basalto]]
[[ar:بازلت]]
[[an:Basalto]]
[[zh-min-nan:Hiân-bú-giâm]]
[[ca:Basalt]]
[[cs:Čedič]]
[[da:Basalt]]
[[de:Basalt]]
[[en:basaltBasalt]]
[[et:Basalt]]
[[es:Basalto]]
[[eo:Bazalto]]
[[es:Basalto]]
[[et:Basalt]]
[[eu:Basalto]]
[[fi:Basaltti]]
[[fr:Basalte]]
[[gd:Basalt]]
[[gl:Basalto]]
[[ko:현무암]]
[[it:Basalto]]
[[he:בזלת]]
[[lt:Bazaltas]]
[[hu:Bazalt]]
[[nlis:Basalt]]
[[it:Basalto]]
[[ja:玄武岩]]
[[ko:현무암]]
[[lt:Bazaltas]]
[[nl:Basalt]]
[[no:Basalt]]
[[pl:Bazalt]]
[[sk:Bazalt]]
[[su:Basalt]]
[[fi:Basaltti]]
[[sv:Basalt]]
[[vi:Bazan]]
[[tr:Bazalt]]
[[uk:Базальт]]
[[vi:Bazan]]
[[zh:玄武岩]]
[[zh-min-nan:Hiân-bú-giâm]]
21.521

уредување