Вестминстерски мост: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Coord|51|30|03|N|0|07|19|W|region:GB_type:landmark|display=title}}
{{Infobox Bridge |
| image = River Thames and Westminster Bridge, London-17Aug2009.jpg
| image_size=300px
| bridge_name = Westminster Bridge
| caption = Вестминстерскиот мост, во позадина Вестминстерската палата
| official_name =
| locale = [[Лондон]], [[Англија]]
| carries = Моторни возила <br /> пешаци
| crosses = [[Темза]]
| maint =
| open = 1862
| below =
| traffic =
| design =
| toll =
| mainspan =
| length =
| width =
| heritage =
}}
 
'''Вестминстерскиот мост''' ([[англиски]]: ''Westminster Bridge'') е [[мост]] кој се наоѓа во [[Лондон]], на реката [[Темза]], спојувајќи ги [[Вестминстер]] и [[Лембет]].