Разлика помеѓу преработките на „Конфедерација“

Додадени 356 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
*заедничка [[валута]]
Во конфедерација, конфедератите си ја задржуваат својата [[сувереност]] и им ги пренесуваат на сојузните управни органи само вршењето на одредените работи предвидени со договорот за формирање на конфедерацијата.
 
По слободно управувана конфедерација може лесно да биде споредена со општа [[меѓународна организација]]. За разлика од ова, поцврсто управуваните конфедерации пак, наликуваат на [[федерација]].
{{никулец}}[[Категорија:политика]]
[[bs:Konfederacija]]