Разлика помеѓу преработките на „Конфедерација“

Додадени 52 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Конфедерација''' е сојуз мегу самостојни држави во кој се здружуваат одделни држав...)
 
с
*[[надворешна политика]]
*надворешно [[трговија|трговски]] договори
*заедничка [[валута]]
Во конфедерација, конфедератите си ја задржуваат својата [[сувереност]] и им ги пренесуваат на сојузните управни органи само вршењето на одредените работи предвидени со договорот за формирање на конфедерацијата.
{{никулец}}[[Категорија:политика]]
[[bs:Konfederacija]]