Разлика помеѓу преработките на „Европско првенство во кошарка 1949“

с
Бот Менува: hr:Europsko prvenstvo u košarci - Egipat 1949.; козметички промени
с (Бот Менува: hr:Europsko prvenstvo u košarci - Egipat 1949.; козметички промени)
'''Европското првенство во кошарка 1949''' година е шестиот Евробаскет организиран од [[ФИБА Европа]]. На овој Евробаскет учествувале седум национални екипи. Евробаскетот бил одржан во [[Каиро]], [[Египет]] откако [[СССР]] се откажал за организирање на шампионатот. Спрема ФИБА Европа ова е најслаб Евробаскет бидејќи поголем дел од репрезентациите не се европски. Доста голем број од планираните учесници не се појавиле на шампионатот поради проблеми со патување.
 
== Конечен редослед ==
 
{| class="wikitable"
|}
 
== Резултати ==
 
{| width=75% cellspacing=1
!Европски првак 1949.
|-
|[[СликаПодатотека:Flag of Egypt.svg|80п]] <br /> '''[[Египет]]''' <br /> '''Прва титула'''
|}
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.pageID_2jF0LvlTIC6uea0BZR47M2.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.season_1949.html Евробаскет 1949]
* [http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.season_1951.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.coid_mrncAZluJPw44kSejvZMs1.articleMode_on.html Статии за Евробаскет ’49]
* [http://www.eurobasket2005.com/en/cid_qbJDPGGEHekpHigH,1usY0.coid_AtbEwBDdJKUQDFUrNKJpE3.articleMode_on.html FIBA Статии за Евробаскетите]
* [http://www.eurobasket.com/events/ec/ec49.asp Евробаскет 1949]
 
{{Европски првенства во кошарка}}
 
[[CategoryКатегорија:Европски првенства во кошарка|1949]]
[[CategoryКатегорија:Кошарка во Египет]]
 
[[cs:Mistrovství Evropy v basketbale mužů 1949]]
[[de:Basketball-Europameisterschaft 1949]]
[[en:EuroBasket 1949]]
[[et:1949. aasta Euroopa meistrivõistlused korvpallis]]
[[el:Ευρωμπάσκετ 1949]]
[[en:EuroBasket 1949]]
[[es:Campeonato Europeo de Baloncesto Masculino de 1949]]
[[fr:Championnat d'Europe de basket-ball 1949]]
[[hr:Europsko prvenstvo u košarci - KairoEgipat 1949.]]
[[it:FIBA EuroBasket 1949]]
[[he:אליפות אירופה בכדורסל 1949]]