Разлика помеѓу преработките на „Вестминстер“

Додадени 33 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Вестминстер ([[англ.]] ''Westminster'') е реон во [[Централен Лондон]], [[Англија]], кој се наоѓа во рамките на [[Град Вестминстер]]. Тука се наоѓа [[Вестминстерска Палата|Вестминстерската Палата]] како и [[Британски парламент|Британскиот парламент]].
 
Вестминстер се наоѓа југозападно од [[Град Лондон|Сити]] (Град Лондон) и 0.8 km југозападно од [[Черингски крст|Черингскиот крст]].
 
==Историја==