Разлика помеѓу преработките на „Базалт“

Додадени 56 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Слика:BasaltUSGOV.jpg|thumb|300px|Базалт]]
'''Базалт''' е општа [[вулкан]]ска мрка [[карпа]] која е многу тврда, потврда е од [[гранит]]от. Базалтот го сочинува дното на длабоките мориња и служи како многу добар градежен материјал, особено за градење на патишта.
{{геол-никулец}}[[Категорија:минерали]]