Разлика помеѓу преработките на „Базалт“

Додадени 38 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Базалт''' е многу тврда вулканска мрка карпа, потврда од гранитот. Базалтот го сочинува дното...)
 
с
'''Базалт''' е многуопшта тврда вулканска[[вулкан]]ска мрка [[карпа]] која е многу тврда, потврда е од гранитот[[гранит]]от. Базалтот го сочинува дното на длабоките мориња и служи како многу добар градежен материјал, особено за градење на патишта.
{{геол-никулец}}[[Категорија:минерали]]
[[ar:بازلت]]