Разлика помеѓу преработките на „Лондонска кула“

Додадени 1.666 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
* [[Хенри VI]], кој бил убие во затворот на 21 мај 1471 година.
* [[Едвард V]], заедно со неговиот брат, за кои се смета дека биле убиени во кулата
* [[Томас Мор]], погубен поради одбивањето да се согласи со одлуката на кралот [[Хенри VIII]] да ја одвои Англиканската Црква од Римската католичка црква и себеси да се прогласи за нејзин поглавар<ref>http://www.hrp.org.uk/TowerOfLondon/sightsandstories/buildinghistory/tudors.aspx</ref>
* [[Ана Болејн]], кралица на Англија, била затворена и егзекутирена во 1536 година под сомнение за државна измама
* [[Катерина Хауард]], кралица на Англија, била затворена и егзекутирена во 1542 година
* [[Едвард Симор]], брат на [[Џејн Симор]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Category:Tower of London| ]]
[[Category:1070s architecture]]
[[Category:Grade I listed buildings in London]]
[[Category:Grade I listed castles]]
[[Category:Honourable Artillery Company]]
[[Category:Military museums in London]]
[[Category:Paranormal places]]
[[Category:Regimental museums in England]]
[[Category:Tall buildings and structures in London]]
[[Category:Museums on the River Thames]]
 
{{Link FA|no}}
 
[[af:Londense Tower]]
[[bn:টাওয়ার অফ লন্ডন]]
[[bs:Tower of London]]
[[bg:Тауър]]
[[ca:Torre de Londres]]
[[cs:Tower]]
[[cy:Tŵr Llundain]]
[[da:Tower of London]]
[[de:Tower of London]]
[[es:Torre de Londres]]
[[en:Tower of London]]
[[eo:Turo de Londono]]
[[fi:Lontoon Tower]]
[[fr:Tour de Londres]]
[[ga:Túr Londan]]
[[gl:Torre de Londres]]
[[gu:ટાવર ઓફ લંડન]]
[[hi:टावर ऑफ़ लंदन]]
[[hr:London Tower]]
[[he:מצודת לונדון]]
[[hu:Londoni Tower]]
[[id:Menara London]]
[[is:Tower of London]]
[[it:Torre di Londra]]
[[ja:ロンドン塔]]
[[ko:런던 탑]]
[[ms:Menara London]]
[[nl:Tower of London]]
[[no:Tower of London]]
[[nn:Tower of London]]
[[pnb:ٹاور آف لندن]]
[[pl:Tower of London]]
[[pt:Torre de Londres]]
[[ro:Turnul Londrei]]
[[ru:Тауэр]]
[[scn:Tower of London]]
[[simple:Tower of London]]
[[sk:Tower of London]]
[[sl:Tower of London]]
[[sr:Лондон тауер]]
[[sv:Towern]]
[[th:หอคอยแห่งลอนดอน]]
[[tr:Londra Kulesi]]
[[uk:Тауер]]
[[vi:Tháp Luân Đôn]]
[[zh:伦敦塔]]