Разлика помеѓу преработките на „Лондонска кула“

Додадени 1.388 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с
 
Кулата е висока 27 метри и била изградена за заштита на градот од норманските освојувачи и за заѓтита на локалното население. Нејзините ѕидини се широки 4.5 метри. Таа на неколку пати била доградувана и реновирена. Во времето на Ричард Лавовското Срце била изградена ограда околу тврдината, како и канал околу тврдината. Во времето на Хенри III кулата го добила денешното си име.
 
Во текот на својата историја, кулата служела како крлски дворец, како и затвор. Овде биле затварани особено затворениците од висок ранг во англиското општество. Кулата исто така служела и како место за егзекуции, канцеларија за јавни архиви.
 
Најпознати личности од историјата на Англија, кои биле затвореници или биле егзекутирани во оваа кула се:
* [[Едвард I]], кој лежел во затворот од 1296 до 1299 година.
* [[Жан II Добриот]], крал на Франција
* [[Хенри VI]], кој бил убие во затворот на 21 мај 1471 година.
* [[Едвард V]], заедно со неговиот брат, за кои се смета дека биле убиени во кулата
* [[Томас Мор]], погубен поради одбивањето да се согласи со одлуката на кралот Хенри VIII да ја одвои Англиканската Црква од Римската католичка црква и себеси да се прогласи за нејзин поглавар
*