Ричард Кромвел: Разлика помеѓу преработките

Додадени 13 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Брзо додавање категорија Лордови-заштитници (со користење на HotCat))
Нема опис на уредувањето
Служел во парламентарната армија и бил член на Парламентарниот и Државниот совет. По смртта на неговиот татко бил назначен за лорд-заштитник, но набрзо бил соочен со големи тешкотии и бил присилен да абдицира. Откако му се насобрале големи долгови, пребегнал во [[Париз]] во [[1660]] година за да одбегне кредиториите, во [[1680]] година се вратил и живеел во изолација и осаменост. <ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 5, стр. 93 </ref>
 
{{БиографијаАнглија-политичар-никулец}}
 
== Наводи ==