Разлика помеѓу преработките на „18 мај (настани)“

Додадени 317 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот: бришење на шаблон {{Без извори}})
 
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1925]] 
|Извршен е масакр во [[Масакрот кај Дабница|пиринското село Дабница]] врз локалното население од страна на месните чети на ВМРО на [[Ванчо Михајлов]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1954]] 
|Стапи во сила [[Европска конвенција за човекови права|Европската конвенција за човекови права]].