Разлика помеѓу преработките на „Пасење“

Одземени 3 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Слика:kravapase.jpg|thumb|right|250px|[[Крава]] пасе на [[пасиште]]]]
'''Пасење''' или '''испаша''' е редовно консумирање на дел од еден [[организам]] од страна на друг без негово уништување. Пасењето се разликува од [[грабливецпредатор|грабливствотопредацијата]] по тоа што јадениот организам не е убиван, а се разликува и од исхраната на [[паразити]]те по тоа што организмите не проведуваат долго време заедно, нити пасникот е ограничен на она што може да го изеде.
 
Во најчеста смисла, пасењето се разбира како [[цицачи]] кои се хранат на [[тревната површина|тревнати површини]] (како да речеме [[пасишта]]), но може да се однесува и на било кои [[растенија]], [[алги]] или [[планктон]]и консумирани од страна на [[влекачи]], [[инсекти]], [[птици]] и тн.