Разлика помеѓу преработките на „Пасење“

Додадени 24 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Слика:kravapase.jpg|thumb|right|250px|[[Крава]] пасе на [[пасиште]]]]
'''Пасење''' или '''испаша''' редовно консумирање на дел од еден (растителен) [[организам]] од страна на друг (животински) без негово уништување. Пасењето се разликува од [[грабливец|грабливството]] по тоа што јадениот организам не е убиван, а се разликува и од исхраната на [[паразити]]те по тоа што организмите не проведуваат долго време заедно, нити пасникот е ограничен на она што може да го изеде.