Разлика помеѓу преработките на „Пасење“

Нема измена во големината ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Пасење''' или '''испаша''' редовно консумирање на дел од еден (растителен) [[организам]] од страна на друг (животински) без негово уништување. Пасењето се разликува од [[грабливец|грабливството]] по тоа што јадениот организам не е убиван, а се разликува и од исхраната на [[паразити]]те по тоа што организмите не проведуваат долго време заедно, нити пасникот е ограничен на она што може да го изеде.
 
Во најчеста смисла, пасењето се разбира како [[цицачи]] кои се хранат на [[тревната површина|тревнати површини]] (како да речеме [[пасишта]]), но може да се однесува и на било кои [[растенија]], [[алги]] или [[плантконпланктон]]и being консумирани од страна на [[влекачи]], [[инсекти]], [[птици]] и тн.
 
Пасниците животни ги следат помали, пребирливи пасни животни, бидејќи првите го јадат само високиот слој од растенијата, оставајќи ги младите меки фиданки.