Разлика помеѓу преработките на „Пасење“

Додадени 36 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Пасење''' или испаша редовно консумирање на дел од еднен (растителен) организам од стран...)
 
с
'''Пасење''' или [['''испаша]]''' редовно консумирање на дел од едненеден (растителен) [[организам]] од страна на друг (животински) без негово уништување. Пасењето се разликува од [[predationграбливец|грабливството]] по тоа што јадениот организам не сее убиваубиван, а се разликува и од исхраната на [[паразити]]те по тоа што организмите не проведуваат долго време заедно, нити пасникот е ограничен на она што може да го изеде.
 
Во најчеста смисла, пасењето се разбира како [[цицачи]] кои се хранат на [[тревната површина|тревнати површини]] (како да речеме [[пасишта]]), но може да се однесува и на било кои [[растенија]], [[алги]] или [[планткон]]и being консумирани од страна на [[влекачи]], [[инсекти]], [[птици]] и тн.