Разлика помеѓу преработките на „Пасиште“

Одземени 4 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Image:Fillmore.JPG|thumb|right|300px|[[Стадо]] [[говедо|говеда]] на пасиште]]
'''Пасиште''' е простор со бујна [[билка|билна]] вегетација каде се [[пасење|пасе]] [[копитар|копитен]] [[добиток]] како дел од [[фарма]] или [[чифлиг]]. Пред [[механизирано земјоделство|механизацијата на земјоделството]] пасиштето било главен извор на храна за [[добиток]]от и [[овца|овците]]. Тоа сеуште се употребува во голема мера, особено за [[природно живинарство]] и [[органско земјоделство]], бидејќи пасиштето дава многу подобри животни услови за животните. Напредокот на полето на [[раководена интензивна испаша|раководената интензивна испаша]] како и подобрувањата во технологијата на [[ограда|оградување]] довеле до обновен интерес во испашата во 1990-тите.