Разлика помеѓу преработките на „Јакупица“

Додадени 4 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с (robot Dodaje: en:Jakupica)
с
{{Никулец}}
'''Јакупица''' или '''Мокра Планина''' е [[планински масив]] во централна [[Република Македонија|Македонија]]. Составена е од повеќе планински делови: [[Даутица]], [[Голешница]], [[Караџица]] и [[Осој]]. Највисок и најзабележлив [[врв]] е [[Солунска Глава]], висок 2540 метри. Планинскиот масив е настанат во [[терциер]]от, со [[расед]]нување. Јадрото е составено од [[гнајс]] и од [[кристал]]ести [[шкрилци]], а над нив се наоѓаат дебели слоеви на [[Мезозоик|мезозојски]] [[Варовник|варовници]] и [[доломит]]и. На планината се наоѓаат траги од [[Ледена епоха|ледената епоха]], претставени преку [[цирк]]ови (две езера), [[вал]]ови и [[Морена|морени]]. Јакупица е богата со разновидна [[флора]] и [[фауна]], [[пасишта]], извори - [[Врело|врела]] и др.
 
[[Категорија:Планини во Македонија]]