Разлика помеѓу преработките на „Кабуки“

Додадени 15 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: right|400px '''Кабуки''' (јапонски: 歌舞伎) е традиционална форма на јапон...)
 
с
[[Слика:Scene of a kabuki performance.JPG|right|400px]]
'''Кабуки''' ([[јапонски]]: 歌舞伎) е традиционална форма на јапонски театар која прикажува историски, романтични и љубовни [[драма|драми]] со музичка придружба и игра каде што женските улоги најобично ги играат мажи. Кабуки започна во стариот главен град на [[Јапонија]] - [[Кјото]], во почетокот на [[Едо Период]]от во [[1603]].
{{никулец}}
[[Категорија:театар]]