Разлика помеѓу преработките на „Воден пат“

Додадени 2 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с (+слика)
с
*Струите мора да бидат доволно благи за да бродовите да пловат по план.
 
Пловилата кои користат водни патишта варираат од [[баржа|баржи]] на животинска влеча до огромни [[танкер]]и и [[прекуокенаски брод]]ови како [[крсосувачкрстосувач]]и.
 
Некогаш каналите се граделе за употреба да мали дрвени баржи влечени од [[коњ]]и и други влечни животни. Денес каналите се градат за преплов на прекуокеански бродови. ''Видете'' [[Бродски канал]].