Разлика помеѓу преработките на „Јавна сопственост“

с
Отстрането уредувањето на 173.9.103.137 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot
(ygftkjhgtkmjhgg)
с (Отстрането уредувањето на 173.9.103.137 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:PD-icon.svg|thumb|175px|Икона која понекогаш се користи со цел да се индицира дека изворниот материјал не е подложен на авторски права.]]
'''Јавниот домен''' го опфаќа телото на [[знаење]] и [[иновација]] (особено креативните дела како [[пишување]]то, [[уметност]]а, [[музика]]та и [[пронајдок|пронајдоците]]) во релација со која ниту едно лице или друг легален субјект може да создаде или одржува [[имотен|имотни]] интереси во врз определена правна јурисдикција. Ова тело на информирање и креативност се смета за дел од општото културно и интелектуално [[културно наследство|наследство]], кое, во целина, секој може да го користи или експлоатира, било со комерцијална или некомерцијална намера.
[[el:Κοινό κτήμα]]
[[en:Public domain]]
[[es:Dominio públic[[Податотека:público]]
]]o]]
[[eo:Publika havaĵo]]
[[eu:Jabetza publiko]]
132

уредувања