Разлика помеѓу преработките на „Глушец (појаснување)“

Додадени 1.276 бајти ,  пред 13 години
с
линкови
(Мали корекции на некои зборови)
с (линкови)
'''Глушецот''' е еден од најкорисните и најкористените периферни делови на [[компјутер|компјутерот]]. Спаѓа во т.н. влезни уреди. Постојат 3 типови на интерфејси за поврзување на глушецот со компјутерот, и тоа: сериски (за постари компјутери), PS/2 и USB интерфејс. Сензорот за детекција на движењето на глушецот (раката на корисникот) може да биде: обичен, со топче или [[оптички]].
[[Категорија:компјутер]]{{никулец}}
[[ar:فأرة]]
[[be:Мыш (маніпулятар)]]
[[bs:Miš (hardver)]]
[[bg:Мишка (хардуер)]]
[[ca:Ratolí (ordinador)]]
[[cs:Počítačová myš]]
[[da:Computermus]]
[[de:Maus (EDV)]]
[[et:Arvutihiir]]
[[el:Ποντίκι (συσκευή)]]
[[en:mouse (computing)]]
[[es:Mouse]]
[[eo:Komputila muso]]
[[eu:Sagu (ordenagailua)]]
[[fa:موشی]]
[[fr:Souris (informatique)]]
[[gl:Rato (informática)]]
[[ko:마우스]]
[[hr:Računalni miš]]
[[io:Informatik-apuntilo]]
[[id:Tetikus]]
[[it:Mouse]]
[[he:עכבר (מחשב)]]
[[la:Mus (computatralis)]]
[[lv:Datorpele]]
[[ln:Mpóko]]
[[hu:Egér (számítástechnika)]]
[[ml:കമ്പ്യൂട്ടര്‍ മൗസ്]]
[[ms:Tetikus]]
[[nl:Muis (computer)]]
[[ja:マウス (コンピュータ)]]
[[no:Datamus]]
[[nds:Muus (Reekner)]]
[[pl:Mysz komputerowa]]
[[pt:Rato (informática)]]
[[ro:Maus]]
[[ru:Компьютерная мышь]]
[[simple:Computer mouse]]
[[sk:Myš (hardvér)]]
[[sl:Računalniška miška]]
[[sr:Компјутерски миш]]
[[sh:Kompjuterski miš]]
[[fi:Hiiri (osoitinlaite)]]
[[sv:Datormus]]
[[th:เมาส์]]
[[tr:Fare (bilgisayar)]]
[[uk:Миша комп'ютерна]]
[[ur:فارہ]]
[[zh:鼠标]]