Табела на чинови во Руското царство: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с Бот менува: неможе -> не може
Нема опис на уредувањето
Ред 1:
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Tabel o rangah.jpg|thumb|250px|ТабельТабела осо рангахчиновите во Руското царство]]
'''Табела на чинови''' (Табель о рангах) била формална листа на функции и чинови во војската, владата и на дворот во [[Царска русија]]. Ваквата поделба била воведена од [[Петар Велики]] во [[1722]] во неговата борба против потоечкото наследно [[дворјанство]], ([[болјар]]ите).