Разлика помеѓу преработките на „Стефан Стамболов“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Image:Statue_of_Stefan_Stambolov_in_Veliko_Tarnovo.jpg|thumb|right|Статуа на Стефан Стамболов]]
 
'''Стефан Стамболов''' (12.02.[[1854]]-18.07.[[1895]]) е виден бугарски револуционер, новинар, поет, политичар и државник, кој во [[1880]] год. станал народен пратеник и потпретседател на [[Народно собрание|Народното собрание]], а во [[1884]] и негов претседател.
 
Роден е во Трново ([[Велико Трново]]). Учи во Трново и [[Одеса]]. Учесник е во револуционерните борби на Бугарскиот народ за освободуње пред [[1878]] г. Активен учесник е и во присоединувањето на [[Источна Румелија]] (против волјата на [[Русија]]) во [[1885]] г. За нас е важно дека бил и еден од главните идеолози и организатори на комитетите „Единство” [[1878]]-[[1879]]. Тој го помогнал и доаѓањето на германскиот принц [[Цар Фердинанд|Фердинанд I Сакс-Кобург-Готски]] ([[1861]]-[[1948]]) за бугарски кнез (1887), а самиот станал [[премиер]] со изразито прозападна и антируска ориентација. Бил ценет во западните држави како политик, коj сакал да jа ослободи своjата земjа од зависност од [[Русија]].
1.569

уредувања