Разлика помеѓу преработките на „Пета-“

Одземени 3 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Во [[физика]]та и [[математика]]та, '''пета''' (''peta''; симбол '''P''') е [[СИ префикс|префикс]] во [[СИ]] и кој означува 1×10<sup>15</sup> или 1&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000. Усвојен во [[1975]] потекнува од [[грчки јазик|грчкиот збор]] &#960;&#941;&#957;&#964;&#949;, што значи ''пет'', бидејќи е еднаков со 1000<sup>5</sup>.
 
== Пример ==