Разлика помеѓу преработките на „Марија II“

Додадени 36 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Таа била ќерка на кралот [[Џемс II]], католички преобратена, таа била одгледана како протестантка и во [[1677]] година сее омажила за својот братучед, Вилијам од Оранж. Тие живееле во [[Холандија]] сè додека англиските благородници спротиставени на прокатоличката политика на Џемс не ги поканиле Вилијам и Мери да го земат англискиот трон. Откако Вилијам со истоварил со холандската војска ([[1689]]), Џемс избегал избегал и Мери и Вилијам (како крал Вилијам III) станале владетели на [[Англија]] (1689). Мери уживала во големата популарност, и нејзините холандски вкусови имале големо влијание на англиското грнчарство, уредување на градините и внатрешното уредување. Таа умрела од сипаници на возраст од 32 години.
 
{{Англиски монарси}}
{{DEFAULTSORT:Марија II}}
[[Категорија:Шкотски кралици]]