Марија II: Разлика помеѓу преработките

Одземени 20 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Мери II преместена како Марија II)
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Queen Mary II.jpg|мини|Мери II-Кралица на [[Англија]], [[Шкотска]] и [[Ирска]]]]
'''Мери II''' (родена на [[30 април]] [[1662]] год. во [[Лондон]], [[Англија]]; умрела на [[28 декември]] 1694 год. во, Лондон) била [[кралица на [[Англија]] ([[1689]]-[[1694]]).
 
== Биографија ==
Таа била ќерка на кралот [[Џемс II]], каотилчкикатолички преобратена, таа била одгледана како протестантка и во [[1677]] година сее омажила за својот братучед, Вилијам од Оранж. Тие живееле во [[Холандија]] сè додека англиските благородници спротиставени на прокатоличката политика на Џемс не ги поканиле Вилијам и Мери да го земат англискиот трон. Откако Вилијам со истоварил со холандската војска ([[1689]]), Џемс избегал избегал и Мери и Вилијам (како крал Вилијам III) станале владетели на [[Англија]] (1689). Мери уживала во големата популарност, и нејзините холандски вкусови имале големо влијание на англиското грнчарство, уредување на градините и внатрешното уредување. Таа умрела од сипаници на возраст од 32 години.