Разлика помеѓу преработките на „Марија II“

Одземени 273 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Queen Mary II.jpg|мини|Мери II-Кралица на [[Англија]], [[Шкотска]] и [[Ирска]]]]
Мери II (родена на 30 април 1662 год. во Лондон, Англија; умрела на 28 декември 1694 год. во Лондон) била кралица на [[Англија]] (1689-1694).<ref> ''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, Скопје, 2005, Книга 6, стр. 103. </ref>
 
== Биографија ==
Таа била ќерка на кралот [[Џемс II]], каотилчки преобратена, таа била одгледана како протестантка и во 1677 година сее омажила за својот братучед, Вилијам од Оранж. Тие живееле во [[Холандија]] сè додека англиските благородници спротиставени на прокатоличката политика на Џемс не ги поканиле Вилијам и Мери да го земат англискиот трон. Откако Вилијам со истоварил со холандската војска (1689), Џемс избегал избегал и Мери и Вилијам (како крал Вилијам III) станале владетели на [[Англија]] (1689). Мери уживала во големата популарност, и нејзините холандски вкусови имале големо влијание на англиското грнчарство, уредување на градините и внатрешното уредување. Таа умрела од сипаници на возраст од 32 години.<ref> ''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, Скопје, 2005, Книга 6, стр. 103. </ref>
 
 
[[af:Maria II van Engeland]]