Разлика помеѓу преработките на „Марија II“

Додадени 3.004 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{во изработка|3 часа}} мини|Мери II-Кралица на [[Англија, [[Шкотск...)
 
{{во изработка|3 часа}}
[[Податотека:Queen Mary II.jpg|мини|Мери II-Кралица на [[Англија]], [[Шкотска]] и [[Ирска]]]]
Мери II (родена на 30 април 1662 год. во Лондон, Англија; умрела на 28 декември 1694 год. во Лондон) била кралица на [[Англија]] (1689-1694).
 
== Биографија ==
Таа била ќерка на кралот [[Џемс II]], каотилчки преобратена, таа била одгледана како протестантка и во 1677 година сее омажила за својот братучед, Вилијам од Оранж. Тие живееле во [[Холандија]] сè додека англиските благородници спротиставени на прокатоличката политика на Џемс не ги поканиле Вилијам и Мери да го земат англискиот трон. Откако Вилијам со истоварил со холандската војска(1689), Џемс избегал избегал и Мери и Вилијам (како крал Вилијам III) станале владетели на [[Англија]](1689). Мери уживала во големата популарност, и нејзините холандски вкусови имале големо влијание на англиското грнчарство, уредување на градините и внатрешното уредување. Таа умрела од сипаници на возраст од 32 години.
 
 
[[af:Maria II van Engeland]]
[[ar:ماري الثانية ملكة إنجلترا]]
[[bs:Marija II, kraljica Engleske]]
[[bg:Мария II Стюарт]]
[[ca:Maria II d'Anglaterra i d'Escòcia]]
[[cs:Marie II. Stuartovna]]
[[cy:Mari II, brenhines Lloegr a'r Alban]]
[[da:Maria 2. af England]]
[[de:Maria II. (England)]]
[[et:Mary II]]
[[el:Μαίρη Β' της Αγγλίας]]
[[en:Mary II of England]]
[[es:María II de Inglaterra]]
[[eo:Maria la 2-a (Anglio)]]
[[fr:Marie II d'Angleterre]]
[[gd:Màiri II Shasainn is Alba]]
[[ko:메리 2세]]
[[hr:Marija II., kraljica Engleske]]
[[io:Mary 2ma di Anglia]]
[[id:Mary II dari Inggris]]
[[it:Maria II d'Inghilterra]]
[[he:מרי השנייה, מלכת אנגליה]]
[[ka:მერი II (ინგლისი)]]
[[la:Maria II (regina Angliae)]]
[[lv:Marija II Stjuarta]]
[[hu:II. Mária angol királynő]]
[[ms:Mary II dari England]]
[[nl:Maria II van Engeland]]
[[ja:メアリー2世 (イングランド女王)]]
[[no:Maria II av England]]
[[pl:Maria II Stuart]]
[[pt:Maria II de Inglaterra]]
[[ro:Maria a II-a a Angliei]]
[[ru:Мария II (королева Англии)]]
[[simple:Mary II of England]]
[[sk:Mária II. (Anglicko)]]
[[sr:Мери II од Енглеске]]
[[fi:Maria II (Englanti)]]
[[sv:Maria II av England]]
[[th:สมเด็จพระราชินีนาถแมรีที่ 2 แห่งอังกฤษ]]
[[uk:Марія II (королева Англії)]]
[[zh:玛丽二世 (英格兰)]]