Разлика помеѓу преработките на „Мега-“

Одземени 9 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Мега''' (''mega''; симбол '''M''') е [[СИ префикс]] во [[СИ]] системот на единици кој означува фактор од 1×10<sup>6</sup> т.е., еден [[милион]]; 1&nbsp;000&nbsp;000. Единицата била потврдена во [[1960]]. Потекнува од [[грчки јазик|грчкиот збор]] &#956;&#941;&#947;&#945;&#962;, што значи ''голем''.
 
== Пример ==