Разлика помеѓу преработките на „Мега-“

Одземени 4 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Мега''' (''mega''; симбол '''M''') е СИ префикс во СИ системот на единици кој означува фактор од 1×...)
 
с
== Пример ==
 
1 MW (мегават) = 1 000 000 [[ват]]и = 1 000 [[киловат]]икиловати.
{{никулец}}
[[Категорија:SI систем]]