Разлика помеѓу преработките на „Сперматозоид“

Додадени 155 бајти ,  пред 13 години
+ слика
(+ слика)
 
'''Сперматозоид''' е машкиот [[Гамета|гамет]] (машка [[пол]]ова [[клетка]]).
 
[[Image:Simplified spermatozoon diagram.svg|центар|thumb|550px|Зрел човечки сперматозоид и неговите делови.]]
 
[[Категорија:Клетка]]