Разлика помеѓу преработките на „Артилерија“

Додадени 155 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Слика:Hirlimann-Le-char-au-garage.jpeg|thumb|300px|Француска артилерија во [[Сараево]]]]
[[Категорија:оружје]]'''Артилерија''' е род од војската чие основно вооружување се топовите. Сите воени орудија што му нанесуваат удари на непријателот од голема далечина всушност претставуваат артилерија. Ракети за против-воздушна одбрана исто така спаѓаат под категорија на артилеријата.
{{никулец}}
[[ast:Artillería]]