Разлика помеѓу преработките на „Артилерија“

Додадени 37 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Категорија:оружје]]'''Артилерија''' е род од војската чие основно вооружување се топовите. Сите воени орудија што му нанесуваат удари на непријателот од голема далечина всушност претставуваат артилерија.
{{никулец}}
[[ast:Artillería]]