Разлика помеѓу преработките на „Дирк Новицки“

Додадени 4 бајти ,  пред 11 година
Аман веќе
с (ситна поправка)
(Аман веќе)
[[Податотека:Dirk_Nowitzki_2.jpg|мини|Дирк Новицки]]
'''Дирк Вернер Новицки''' (роден на [[19 јуни,]] [[1978 год.]]) е германски професионален кошаркар кој настапува за тимот на [[Далас Маверикс]] во [[НБА]] лигата. Висок е 213 цм и тежи 111 кг. Кариерата ја започнува играјќи во локалниот кошаркарски клуб ДЈК Вурзбург. Новицки е селектиран како 9 пик од страна на тимот на [[Милвоки Бакс]] во 1998 [[НБА Драфт]]от. Истиот ден беше трејдуван во тимот на [[Далас Маверикс]] каде игра и до денешен ден.
 
Новицки е деветкратен учесник на [[Ол-стар]] натпреварите и четири пати е избран во првиот тим на [[НБА]]. Тој е единствениот Европеец кој ја има освоено [[МВП]] наградата за најкорисен играч во сезоната 2006-2007. Негов најголем дострел со тимот на [[Далас Маверикс]] беше учество во [[НБА Финале]]то во 2006 год. каде загуби од екипата на [[Мајами Хит]] со 4-2 во серијата.