Разлика помеѓу преработките на „Дирк Новицки“

Одземен 31 бајт ,  пред 10 години
с
ситна поправка
с (Брзо додавање категорија Живи луѓе (со користење на HotCat))
с (ситна поправка)
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{никулец}}
[[Податотека:Dirk_Nowitzki_2.jpg|мини|Дирк Новицки]]
'''Дирк Вернер Новицки''' (роден 19 јуни, 1978 год.) е германски професионален кошаркар кој настапува за тимот на [[Далас Маверикс]] во [[НБА]] лигата. Висок е 213 цм и тежи 111 кг. Кариерата ја започнува играјќи во локалниот кошаркарски клуб ДЈК Вурзбург. Новицки е селектиран како 9 пик од страна на тимот на [[Милвоки Бакс]] во 1998 [[НБА Драфт]]от. Истиот ден беше трејдуван во тимот на [[Далас Маверикс]] каде игра и до денешен ден.
 
Забележителни успеси постигнува и со репрезентацијата на [[Германија]]. На Светското кошаркарско првенство во 2002, Германија го освојува третото место, а Новицки беше прогласен за МВП на турнирот. Три години подоцна во 2005 на Европското кошаркарско првенство со [[Германија]] беше поразен во финалето од [[Грција]], a како утешна награда го доби МВП трофејот и на ова натпреварување.
 
{{биографија-никулец}}
 
[[Категорија:Кошаркари]]