Цветко Узуновски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 599 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Cvetko Uzunovski.JPG|thumb|150px|десно|Цветко Узуновски]]
'''Цветко Узуновски - Абас''' ([[Царев Двор]], [[Ресен]]ско, [[24 декември]] [[1916]] - [[Скопје]], [[1994]]) е македонски комунист, истакнат комунистички раководителфункционер по ослободувањето.
 
Пристапува кон комунистичкото движење во [[1934]] година. Во јуни [[1937]] година пристигнува во [[Шпанија]] каде до [[1939]] година учествува во [[Шпанска граѓанска војна|Шпанската граѓанска војна]]. По падот на Шпанската република, Узуновски е во концентрационен логор во Франција до 1941 година.
 
Во септември [[1941]] година станува член на Покраинскиот воен штаб на Македонија. Од пролетта [[1943]] година е политички комесар на Генералштабот[[Главен штаб на НОВ и ПОМ|Главниот штаб на НОВ и ПОМ]]. При формирањето на [[Сојуз на комунистите на Македонија|Комунистичката партија на Македонија]] во март [[1943]] година е избран за член на нејзиниот прв Централен комитет. Член е на [[Иницијативен одбор за свикување на АСНОМ|Иницијативниот одбор за свикување на АСНОМ]]. Делегат е на Второто заседание на [[АВНОЈ]]. Учествува на Првото заседание на [[АСНОМ]], при што е избран и за член на неговиот [[Президиум на АСНОМ|Президиум]].
 
По ослободувањето беше прв начелникначалник на [[УДБА]], а од [[1946]] до [[1953]] година е министер за внатрешни работи на НР Македонија. ПоОд оваавгуст 1953 година е членначалник на ИзвршниотУправата советза цивилна заштита во Државниот секретаријат за внатрешни работи на МакедонијаЈугославија, иа членод [[1963]] година е началник на СојузниотУправата за народна одбрана во Државниот секретаријат за извршеннародна советодбрана на Југославија.
 
 
6.710

уредувања