Разлика помеѓу преработките на „Формула“

Додадени 9 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: dablink -> ПојВрска
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: dablink -> ПојВрска)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{dablinkПојВрска|За друго значење на зборот, видете [[формула (појаснување)]].}}
 
Во [[математика]]та и [[наука|науките]], формула (од [[лат.]] ''formula'') е прецизен начин на изразување на податоци на симболичен начин (како во [[математика|математичка]] или [[хемиска формула]]), или општ сооднос помеѓу количества. Една од многуте познати формули е [[Алберт Ајнштајн|Ајнштајновата]]
941.847

уредувања