Разлика помеѓу преработките на „Танц“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
Бот менува: филозоф... -> философ...
с (Бот Додава: hu:Tánc)
с (Бот менува: филозоф... -> философ...)
- [[1000 година п.н.е.]] [[Кина|кинеските]] шамани со танц ги викале боговите се со цел тие да се симнат на земјата
 
- [[500-400 година п.н.е.]] [[Спарта|спартанците]] во рамките на воена обука имале и танц. Грчкиот филозоффилософ [[Сократ]] тврдел дека:“ '''Најдобриот танчер е и воедно најдобриот војник'''„.
 
- [[150 година п.н.е.]] римјаните ги затвориле сите танцови училишта. Римскиот конзул [[Цицерон]] тврдел дека “''ниту еден човек не танцува доколку не е луд''“.
941.847

уредувања