Табела на чинови во Руското царство: Разлика помеѓу преработките

с
Бот менува: неможе -> не може
с (Бот Додава: eu:Errusiar Inperioko Maila Taula)
с (Бот менува: неможе -> не може)
Дури и обичните граѓани кои ќе достигнеле одредено ниво на тебелата автоматски станувале благородници. На пр. јавен службеник кој достигнал 14-ти степен имал право на ''лично благородништво'' ([[дворјанство]]), додека 8-миот степен бил доволен за да стане ''наследен благородник''; воените офицери почнувале станувале благородници уште на 14-ти степен, а за наследното благородништво (пример од [[1856]]), 4-ти степен за јавен службеник и 6-ти степен за воен офицер. На пример татко му на [[Ленин]] работел во служба на народното образование и стигнал до чинот ''действительный статский советник'' (извршен таен советник) (1874), при што автоматски се здобил со наследно благородништво.
 
'''Забелешка''': Кај ''личното благородништво'', титулата му припаѓа '''само''' на оној кој ја добил, што значи дека никој од неговото семејство неможене може да ја добие по неговата смрт. Кај ''наследното благородништво'' пак, титулата важи како за самото лице, така и за неговиот/нејзиниот сопружник и '''се пренесува од колено на колено'''.
 
Табелава води потекло од [[руски воени чинови|руските воени чинови]], кои биле променети од корен за време (и по иницијатива) на [[Петар Велики]]. Додадени биле и разни други чинови и специјалности.
941.847

уредувања