Разлика помеѓу преработките на „Китара“

Додадени 32 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Китарата''' била [[Античка Грција|антички грчки]] [[музички инструмент]] од фамилијата на [[цитра|цитри]]. На [[латински јазик|латински]] се нарекува ''cithara (цитара)'', а во модерниот [[грчки јазик]] зборот ''κιθάρα (китара)'' го добил значењето [[гитара]].
 
Китарата била професионална верзија на седум-жичанатажичената ''[[лира]]''. Спротивно на попростата ''лира'', која била фолклорен инструмент, китарата примарно се користела од страна на професионални музичари (видете [[китароде]], ''цитароедус''). (''[[Барбитос]]от'' бил бас верзија на китарата популарна во источниот [[Егеј]] и античка [[Мала Азија]].)
 
Китарата имала длабока, дрвена [[звучна кутија]] составена од две резонирачки табли, или рамни или благо заоблени, поврзани со ребра или страни со иста широчина. На врвот, нејзините жици биле врзани со јазол околу трансверзалните штимери (зугон) или со прстените околу штимерите, или паг околу дрвени цевки. Другиот дел од жиците бил поврзан со друг дрвен дел на дното откако минувал над рамна кобилица, или пак дрвениот дел и кобилицата биле комбинирани. Се свирела со [[плектрум]] кој се држел во десната рака, со лактото истегната и дланката свиткана навнатре, додека жиците биле свирено со исправените прсти на левата рака.
*[[Форминкс]]
*[[Харфа]]
*[[Римска музика]]
 
==Надворешни врски==
*[http://www.1911encyclopedia.org/Cithara Статија на класичната енциклопедија]
*[http://www.oeaw.ac.at/kal/agm Звучни примери од реконструирани антички инструменти]
 
 
{{1911}}