Струшко: Разлика помеѓу преработките

Одземени 54 бајти ,  пред 12 години
с
Бот брише Шаблон: Без извори, страница за појаснување
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
с (Бот брише Шаблон: Без извори, страница за појаснување)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{појаснување}}
Поимот ''Струшко'' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Струга]], т.е. локација која географски гравитира кон градот Струга. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[општина Струга]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Струшко, но некогаш и не.
941.847

уредувања