Разлика помеѓу преработките на „Симон Дракул“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
Бот менува: филозоф... -> философ...
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: филозоф... -> философ...)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Simon Drakul.jpg|thumb|right|250px|Симон Дракул]]
'''Симон Дракул''' е [[Република Македонија|македонски]] раскажувач, романсиер, драмски автор, сценарист, историчар, преведувач. Роден е во [[Лазарополе]] на [[24 септември]] [[1930]] година. Починал во [[Скопје]] на [[11 јануари]] [[1999]] година. Гимназија учел во [[Охрид]] и во Скопје. Завршил [[Филолошки факултет]] во Скопје. [[Доктор]] по филозофскифилософски науки. Работел во весниците „Млад борец“ и „Нова Македонија“, бил уредник во издавачката куќа „Кочо Рацин“ и директор на [[драма]]та во [[Македонски народен театар|Македонскиот народен театар]] во Скопје. Член на редакцијата на списанието „Современост“. Бил научен советник во [[Институт за национална историја|Институтот за национална историја на Македонија]]. Бил претседател на [[ДПМ]]. Член на ДПМ од 1953 година.
 
== Книжевна продукција ==
941.847

уредувања