Разлика помеѓу преработките на „Понтиј Пилат“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
Бот менува: филозоф... -> философ...
с (Бот Менува: sr:Pontije Pilat)
с (Бот менува: филозоф... -> философ...)
'''Пилат Понтиј''' ( [[латински јазик|латински]]: ''Pontius Pilatus'', [[грчки јазик|грчки]]: ''Πόντιος Πιλάτος'') бил управител на римската провинција [[Јудеа]] за време од [[26]]-[[36]] година, во времето на царувањето на импереторот [[Тибериј]]. Според [[Нов Завет|Новиот Завет]] и [[Јосиф Флавиј]] (познатт евреиски историчар и писател), Пилат Понтиски го осудил [[Исус Христос]] на смрт.
 
Управувањето на жестокиот и коварен Пилат се карактеризирало со насилство. Даночниот и политички гнев, неговите провокации на адреса на евреиското население довело до масово народно незадоволство. Според зборовите на филозофотфилософот [[Филон Александриски]] Пилат бил одговорен за многу убиства за кои не му било судено. Исто така, се смета дека Пилат по донесената одлука за распнување на крстот на [[Исус Христос]] бил преместен по извесно време на друго место.
 
[[Категорија:Римска Империја]]
941.847

уредувања