Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Додадени 15 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
с
с (Бот менува: Image -> Податотека)
=== Хиподамов план ===
 
[[ImageПодатотека:Pella Lion Hunt Mosaic.jpg|thumb|250px|Лов на лав, мозаик во Пела]]
 
Самиот град се наоѓал јужно и под палатата. Бил распореден по [[решеткаст план]] обмислен од [[Хиподам од Милет]]. Се состоел од две низи на паралелни улици кои се пресекувале под прав агол, правејќи решетка од осум реда на квадратни блокови. Овие блокови се со стандардна ширина (околу 45 m) и должина која варирала од 111 до 152 m, а најчеста должина била 125 m. Улиците биле широки од 9 до 10 m, освен главната артерија исток-запад, која била до 15 m во ширина. Оваа улица е главниот пристап до јавната [[агора]] во центарот, која зафаќала место за 10 блока. Исто така пошироки од останатите биле две улици север-југ кои воделе до пристаништето на југ. Сите улици имале водовод, одвод и канлизација.
941.847

уредувања