Разлика помеѓу преработките на „Шпанска граматика“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Шпански јазик}}
'''Шпанскиот''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''español, castellano'') е јазик кој се зборува во [[Шпанија]], [[Америка]] и [[Екваторијална Гвинеја]]. Шпанскиот е [[Флективност|флективен јазик]], со два [[граматички род]]а, разни форми на [[глагол]]и, но без [[Деклинација (лингвистика)|деклинација]] на именки и со поедноставена заменска (прономинална) деклинација. Овој јазик е првиот [[Романски јазици|романски јазик]] кој имал напишана граматика во [[1492]] година, напишана од [[Андалузија|андалузискиот]] [[лингвист]] [[Антонио де Небриха]].
941.847

уредувања