Разлика помеѓу преработките на „Волт“

Додадени 53 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: roa-tara:Volt)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=август 2010}}
Волт (симбол:V) е единица која е изведена од [[SI систем на мерки|SI Системот]], за електричен потенцијал помеѓу две точки или електромоторна сила. Именувана е во чест на Итаљанскиот физичар [[Алесандро Волта]] ([[1745]]-[[1827]]), кој ја има измислено и првата [[хемиска батерија]].
 
941.847

уредувања