Висока порта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 53 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Државна организација на Отоманската Империја}}
'''Високата порта''' или само ''порта'' ([[турски]]: ''Bab-ı Ali'') е термин со кој се означувал [[диван]]от во [[Отоманската Империја]], во кој се спроведувала отоманската политика. Терминот се користил во дипломатски контекст од страна на западните земји, бидејќи нивните дипломати биле буквално пречекивани пред портите на диванот. За време на [[Хуриет]]от, функциите на диванот биле заземени од страна на поети од императорската влада и портата започнала да се нарекува како Министерство за надворешни работи.
941.847

уредувања