Разлика помеѓу преработките на „Моментални шампиони во СКФ (WWE)“

с
Бот менува: линкови -> врски, cite web -> цитирана веб страница, cite web -> цитирана веб страница, Category -> Категорија, File -> Податотека
с (Бот менува: линкови -> врски, cite web -> цитирана веб страница, cite web -> цитирана веб страница, Category -> Категорија, File -> Податотека)
[[FileПодатотека:Este es Sheamus.jpg|thumb|right|175px|[[Шејмус]] е моментално [[WWE шампионат|WWE шампион]] по втор пат. ]]
[[WWE|Светската Кечерска Федерација]] (WWE) промовира професионално борење и е базирана во Стемфорд, Конетикат [[(Соединетите Американски Држави|САД)]]. Владеењата со титулите се одлушуваат или со професионални мечеви или се поклонети на кечер, како резултат на кулминација на различни сценирани дејствија. WWE ги распоредува своите вработени во два програма (дивизии) познати како [[WWE брендови]]. Тие два бренда се [[WWE RAW|RAW]] и [[WWE Smackdown|Smackdown]]. Секој месец има по еден [[pay-per-view]] продуцирани од страна на WWE.
 
|-
|align=center | [[WWE шампионат]]
|[[FileПодатотека:SheamusWWE.jpg|75px]]
|align=center | [[Шејмус]]
|align=center | [[Листа на WWE шампиони|2]]
|align=center |{{age in days|month1=6|day1=20|year1=2010}}
|align=center | [[Униондејл]], [[Њу Јорк]]
|Го победи [[Џон Сена]] во Fatal 4-Way меч на [[WWE Fatal 4-Way|Fatal 4-Way]] во кој беа и [[Ренди Ортон]] и [[Едџ]]<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.wwe.com/inside/titlehistory/wwechampionship/201003281|title=Sheamus's second reign|accessdate=2010-06-20|publisher=[[World Wrestling Entertainment]]}}</ref>
|-
|align=center | [[WWE шампионат на САД]]
|[[FileПодатотека:The Miz with US Championship (cropped).jpg|75px]]
|align=center | [[Миз]]
|align=center | [[Листа на WWE шампиони на САД|2]]
|align=center |{{age in days|month1=6|day1=14|year1=2010}}
|align=center | [[Шарлот, Северна Каролина|Шарлот]], [[Северна Каролина]]
|Го победи [[Ар-Трут]] во Fatal 4-Way меч на ''Raw'' во кој беа и [[Џон Морисон]] и [[Зек Рајдер]]<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.wwe.com/inside/titlehistory/unitedstates/|title=The Miz's second reign|accessdate=2010-06-14|publisher=[[World Wrestling Entertainment]]}}</ref>
|-
|align=center | [[WWE дива шампионат]]
|[[FileПодатотека:Victoria Crawford copy.gif|75px]]
|align=center | [[Алиша Фокс]]
|align=center | [[Листа на WWE дива шампионки|1]]
|align=center |{{age in days|month1=6|day1=20|year1=2010}}
|align=center | Униондејл, Њу Јорк
|Ја победи [[Ив Торес]] во Fatal 4-Way меч на Fatal 4-Way во кои беа и [[Марис Оулет]] и [[Гејл Ким]]<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.wwe.com/inside/titlehistory/divas/14798866|title=Alicia Fox's first reign|accessdate=2010-06-20|publisher=[[World Wrestling Entertainment]]}}</ref>
|-
|-style="background: #BBBBFF;"
|-
|align=center | [[WWE светски шампионат во тешка категорија]]
|[[FileПодатотека:Kane Rosemont IL 031108.jpg|75px|]]
|align=center | [[Кејн]]
|align=center | [[Листа на WWE светски шампиони во тешка категорија|2]]
|align=center |{{age in days|month1=7|day1=18|year1=2010}}
|align=center | [[Канзас Сити, Мисури]]
|Го победи [[Реј Мистерио]] на Money in the Bank откако го кешираше куферот кој му овозможи меч за титула кој го освои истата вечер.<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.wwe.com/inside/titlehistory/worldheavyweight/2010022112|title=Rey Mysterio's second reign|publisher=[[World Wrestling Entertainment]]|accessdate=2010-06-20}}</ref>
|-
|align=center | [[WWE интерконтинентален шампионат]]
|[[FileПодатотека:Dolph Ziggler Milwaukee 090908.jpg|75px]]
|align=center | [[Долф Зиглер]]
|align=center | [[Листа на WWE Интерконтинентални шампиони|1]]
|align=center | {{age in days|month1=7|day1=28|year1=2010}}
|align=center | [[Ларедо]], [[Тексас]]
|Го победи [[Кофи Кингстон]] на Smackdown <ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.wwe.com/inside/titlehistory/intercontinental/14533730|title=Kofi Kingston's second reign|publisher=[[World Wrestling Entertainment]]|accessdate=2010-05-23}}</ref>
|-
|align=center | [[WWE женски шампионат]]
|[[FileПодатотека:Layla November 2008.jpg|75px]]
|align=center | [[Лејла Ел]]
|align=center | [[Листа на WWE шенски шампиони|1]]
|align=center | {{age in days|month1=5|day1=11|year1=2010}}
|align=center | [[Бафало, Њу Јорк|Бафало]], [[Њу Јорк]]
|Ја победи [[Бет Феникс]] во Тексас Торнадо меч заедно со [[Мишел МекКул]]<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.wwe.com/inside/titlehistory/women/201004251|title=Layla's first reign|publisher=[[World Wrestling Entertainment]]|accessdate=2010-05-14}}</ref>
|-style="background: #CCFFCC;"
|colspan="8" align=center|'''Во двата бренда'''
|-
|align=center | [[WWE обединет таг-тим шампионат]]
|[[FileПодатотека:TheHartTrio.jpg‎|75px]]
|align=center | {{nowrap|'''[[Династијата Харт]]'''}}<br>([[Дејвид Харт Смит]] и [[Тајсон Кид]])
|align=center | [[Листа на WWE таг-тим шампиони|1 (WWE таг-тим)]]<br/>[[Листа на WWE Светски таг-тим шампиони (WWE)|1 (Светски таг-тим)]]
|align=center | {{age in days|month1=4|day1=26|year1=2010}}
|align=center | [[Ричмонд]], [[Вирџинија]]
|Ги победија Шомиз (Биг Шоу и Миз) на ''Raw''<ref>{{Citeцитирана webвеб страница|url=http://www.wwe.com/inside/titlehistory/worldtagteam/20091213111|accessdate= 2010-04-26|title=The Hart Dynasty's first reign|publisher=[[World Wrestling Entertainment]]}}</ref><ref>{{Citeцитирана веб webстраница|url=http://www.wwe.com/inside/titlehistory/wwetag/20091213111|accessdate= 2010-04-26|title=The Hart Dynasty's first reign|publisher=[[World Wrestling Entertainment]]}}</ref>
|}
 
{{col-end}}
 
==Надворешни линковиврски==
*[http://www.wwe.com/ WWE.com]
*[http://www.wwe.com/inside/titlehistory/ WWE title history]
{{Featured list}}
 
[[CategoryКатегорија:World Wrestling Entertainment championships]]
 
{{Link FL|pt}}
941.847

уредувања