Разлика помеѓу преработките на „Мартин Хајдегер“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
Бот менува: филозоф... -> философ...
с (Бот Додава: hy:Մարթին Հայտըկէր)
с (Бот менува: филозоф... -> философ...)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''[[Мартин Хајдегер]]''' ({{роден на|26|септември|1889}} - {{починал на|||1976}}), главен претставник на [[егзистенцијализам]]от во [[Германија]]. Извршил големо влијание врз современите филозофифилософи на егзистенцијализмот. Негови најпознати дела се „Битие“, „Кант и проблемот на метафизиката“ и „Што е метафизика“.
 
{{Никулец за биографија}}
941.847

уредувања